Alerji ile Yaşamayı Öğreniyorum oyunu özellikle alerji ve astım tanısı alan çocukların günlük hayatlarında uygulayabilecekleri pratik tedbirleri içermektedir. Oyun 5-12 yaş arası çocuklar için uygundur ancak daha küçük yaştaki çocuklar için yetişkin eşliğinde dikkat sürelerini aşmayacak şekilde oynanabilir. Seslendirmeleri bizzat alerjik çocuklar tarafından gerçekleştirilen bu oyunda kazanmak ya da kaybetmek yoktur. Amaç; alerjik çocukların ev, okul, park, hastane gibi farklı mekânlarda uymaları gereken tedbirleri öğrenebilmeleri ve çevrelerine de öğretebilmek için bir eğitim aracı olarak faydalanmalarıdır. Ayrıca oyun öğretmenler tarafından okulda hep birlikte alınması gereken tedbirleri tüm sınıfa aktarmak için yararlı bir eğitim aracı olarak kullanılabilir.

Dijital oyunun telefon yerine tablet veya bilgisayar gibi geniş ekranda oynanması daha sağlıklı olacaktır. Ekranda yakınlaştırma yapılarak şehir içindeki mekânlarda daha rahat gezilebilir, yıldızların üzerine tıklanarak açılacak bilgilendirme kutucukları okunabilir veya seslendirme dinlenerek ilerlenebilir.

PROJE DANIŞMANLARI

Prof. Dr. Haluk Çokuğraş

1975 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olan Haluk Çokuğraş, 1981 yılında lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. 1988 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamlayan Çokuğraş; 1998 yılında Çocuk Alerji, 2003 yılında Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları ve 2011 yılında Çocuk Göğüs Hastalıkları yan dal uzmanlıklarını tamamlamıştır.

Halen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. Ayrıca Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği ile Türk Pediatri Kurumu Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Klinik Psikolog Sırma Eşitmez Gürleyen

Lisans eğitimini Özyeğin Üniversitesi Psikoloji bölümünde yüksek onur derecesi ile tamamlayan Sırma Eşitmez Gürleyen, aynı sene başarı bursu ile girdiği Işık Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını yüksek onur derecesi ile bitirerek Uzman Klinik Psikolog olmaya hak kazanmıştır.

2018-2021 yılları arasında Yorum Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde Uzman Klinik Psikolog olarak çocuk-ergen ve yetişkin bireylerle çalışmalarına devam etmiştir. Bu süreçte Dr. Byron Norton ve Carol Norton’ın Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimini ve EMDR 1. Modül eğitimini tamamlamıştır. Şu anda Arkabahçe Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çocuk, ergen ve yetişkinler ile çalışmalarına devam etmektedir.

Psikolog Tolga Türkan

Tolga Türkan lisans derecesini 2019 yılında Acıbadem Üniversitesi Psikoloji bölümünde tamamlamıştır. Yüksek lisans derecesini Aydın Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde devam ettirmektedir. 2018-2019 eğitim döneminde Mevhibe İnönü Çocuk Gelişim Merkezi’nde resmi stajını tamamlamış ve alerjik çocuklar ile birebir çalışma fırsatı yakalamıştır. Halen Alerji ile Yaşam Derneği’nde psikolog olarak çalışmaktadır. Alerji ile Yaşam Akademisi hibe programında proje ekibinde yer almıştır.

Yetişkinlerle Bilişsel Davranışçı Terapi ve Çözüm Odaklı Terapi uygulamaları yürütmektedir. Weschler Çocuklar için Zeka Ölçeğini uygulayabilmektedir.

SESLENDİRME

Ezgi Özcan

2013 doğumlu Ezgi Özcan, çoklu besin alerjisi ile büyümüş ve bugün inek sütü hariç pek çok besin alerjisini yenmiştir. Bu projede Aslı karakterimizi canlandırarak verdiği destekten ötürü kendisine çok teşekkür ederiz.

Efe Ceylan

2010 doğumlu Efe Ceylan, besin alerjisi, ilaç alerjisi ve Eozinofilik Özofajit hastasıdır. Bu projede Ali karakterimizi canlandırarak verdiği destekten ötürü kendisine çok teşekkür ederiz.